27 grudnia w Gimnazjum im.św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu odbyła się wesoła choinka dla grupy przygotowawczej oraz uczniów klas początkowych.
Rodzice oraz przybyli goście podziwiali pomysłowe przedstawienia oraz karnawałowe kostiumy występujących.
Uwieńczeniem imprezy były ciekawe zabawy noworoczne, które przygotowała Rada Uczniów naszego gimnazjum. Każdy z przybyłych otrzymał upominek oraz słodki prezent od Mikołaja.
“Wesoła Choinka” w Gimnazjum im.św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu
Wycieczka edukacyjna “Bożonarodzeniowe Wilno”
27 grudnia grupa uczniów 5-7 klas miała okazję zwiedzić świąteczne Wilno. Uczniowie jednogłośnie przyznali, że choinka na placu katedralnym zasługuje na miano najpiękniejszej. Treściwie i wesoło spędzić czas uczniom pomagały ich wychowawczynie: Anna Jankowska, Helena Šneiderienė oraz Halina Pawłowicz.
Łamanie się opłatkiem
Ostatni dzień przed wakacjami świątecznymi zawsze jest pełen emocji. Już od rana, 20 grudnia, trwały repetycje, a w klasach nauczyciele z uczniami rozmawiali o zbliżających się Świętach. O godzinie 11:55 do sali aktowej zaczęli się zbierać uczniowie, rodzice, nauczyciele, a za kilka minut rozpoczął się występ, który jeszcze raz przypomniał i pokazał narodziny Jezusa. Miło było zobaczyć byłych uczni naszego gimnazjum, którzy pomogli w przyszykowaniu tak dobrego przedstawienia. Po występie i wspólnego śpiewania kolęd, pani dyrektor miała kilka niespodzianek! Uczniowie, za godne reprezentowanie gimnazjum, otrzymali podziękowanie i po kolorowym zeszycie, a także, dzięki Fundacji “Na Obcej Ziemi” każda klasa otrzymała dużo słodyczy. (Dziękujęmy Piootrku!❤️) Na koniec, po życzeń i przemówienia księży, nastąpił piękny czas – chwila łamanie się opłatkiem. Każdy dla swego bliźniego powiedział najpiękniejsze słowa, wspomniał najlepsze wspólne przeżycia i podziękował, że jest obok. Wszysto odbyło się w świątecznej atmosferze, przy cichej muzyce na tle. Było dużo uśmiechów, ciepłych objęć i łez radości…właśnie w tej chwili, w naszych serduszkach narodził się Pan Jezus.
Chór „Iskierki” w Domu Opieki w Podbrzeziu
18 grudnia b. r., we środę, tradycyjnie uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki odwiedzili seniorów z Domu Opieki w Podbrzeziu. Chór „Iskierki” przyszykował program artystyczny, nawiązujący do Narodzin Jezusa w Betlejem. Na zakończenie uczniowie wręczyli wszystkim zebranym na sali przygotowane przez ucznia 6 klasy, Deiwida Worobjowa, prezenty. Na twarzach seniorów widzieliśmy radość i wzruszenie. Spędzony czas w gronie naszych wieloletnich przyjaciół minął szybko i przyjemnie. Te wspaniałe chwile pozostaną w naszej pamięci na długo.
Rekolekcje w Gimnazjum
Jak i co roku, podczas adwentu, 13 grudnia w gimnazjum są odbywane rekolekcje. To był dzień, gdy uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły mieli okazję do wyciszenia się oraz zastanowienia nad sobą, nad swoimi czynami, życiem i skorzystać z sakramentu pokuty. Po tym odbyła się msza święta, która pomogła jeszcze lepiej, duchowo, przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia.
Tydzień nauk ścisłych
W gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu w dniach od 2 do 6 grudnia odbył się tydzień nauk ścisłych. Odbyły się olimpiady, wiktoryny. Było postanowiono zamiast referatów, gazetek zrobić zabawki na temat matematyczny, którymi upiększyliśmy choinkę! Za zabawki każdy uczeń był wynagrodzony “10”. Dziękuję uczniom klasy IIG i IIIG, którzy aktywnie w tym uczestniczyli!
Naucz. matematyki p. Alina Boiko
Goście z Polski
2 grudnia b. r. do Gimnazjum im. św. St. Kostki przybyła grupa uczniów wraz ze swoimi nauczycielami na czele z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Elżbietą Kałużyńską, oraz Prezesem Fundacji “Na Obcej Ziemi”, Piotrem Poźlewiczem. Tym razem wcielili się oni w rolę św. Mikołaja, gdyż przywieźli dla nas mnóstwo prezentów w postaci różnorodnych słodyczy. Z dziećmi z Polski spędziliśmy wesoło czas, ponieważ mieliśmy wspólne zajęcia z tańców, technologii. Każdy mógł zrobić sobie na pamiątkę świąteczną bombkę. Czas minął szybko, a miłe wspomnienia pozostaną na zawsze. Nie żegnamy się, ale mówimy do kolejnych spotkań.
W ostatnim tygodniu listopada Gimnazjum imienia Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu świętowało swój Dzień Patrona. Świętowanie zostało rozbite w tym roku na trzy części: przez cały listopad wszystkie klasy przygotowywali się do zmagań intelektualnych i twórczych, jak wspólnie tak i indywidualnie. We wtorek 26 listopada odbył się konkurs wiedzy poświęcony Św. Stanisławowi Kostce, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie Gimnazjum. Uczniowie klas 1-4 oraz 5 – 8 uczestniczyli w Wiktorynie o Św. Stanisławie, do której każda klasa delegowała pięcioosobową drużynę, a reszta uczniów tworzyła klub kibiców, którzy podtrzymywali swoją klasę w zmaganiach i także mieli zadania, dzięki którym zdobywali punkty dla swojej klasy. Klasy Gimnazjalne (IG – IVG) z kolei podjęli pracę twórczą – tworząc filmiki poświęcone Św. Stanisławowi Kostce, które przed wyświetleniem dla komisji i społeczności szkolnej najpierw musieli zaprezentować. Trzeba przyznać, że pracę wszystkie klasy wykonały sumiennie, ciekawie i niemalże profesjonalnie.
Równocześnie odbył się konkurs indywidualny na pracę plastyczną o naszym Świętym Patronie, w którym wzięło udział 15 uczniów. Każdy wykonał wizerunek Św. Stanisława Kostki według własnego pomysłu i wyobraźni, dzięki temu prace były bardzo różnorodne i ciekawe.
Do komisji oceniającej prace wszystkich grup wiekowych należeli: ks. Marek Gładki – proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Podbrzeziu, p. Jolanta Driukienė – dyrektor Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu, p. Wioleta Brodowska – wicedyrektor Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu, p. Katarzyna Šukevičienė – nauczyciel naszego Gimnazjum.
Uroczyste świętowanie Dnia Patrona odbyło się w piątek 29 listopada. O godzinie 12.00 śpiewem Hymnu Gimnazjum rozpoczęła się Msza Święta w auli, której przewodniczył Ks. Proboszcz Marek Gładki.
Po Mszy Świętej wszystkie klasy i uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie indywidualnym otrzymali dyplomy i nagrody. Konkurs zorganizowała s. Ernesta MSF katechetka. Nagrody w większości zasponsorował ks. Marek Gładki proboszcz naszej parafii.
Dyplomy za I miejsce otrzymały klasy: 3, 8 i III G
II miejsce zajęły klasy: 2, 5 i II G
III miejsca we wszystkich kategoriach okazały się podwójne: 1 i 4 kl; 6 i 7 kl; IVG i IG kl.
W Konkursie indywidualnym:
I miejsce zajęła Gerda Szłuińska 3 kl,
II miejsce rozdzieliły Paulina Driukaitė 3kl i Daria Pimanowa 5kl,
III miejsce zajęli Oswald Liudkiewicz 2kl i Magdalena Lachowicz 2kl;
Wyróżnione zostały prace Eljany Pimanowej 2kl, Esteły Marszko 2kl, Samanty Kodis 2kl
s. Ernesta Ludmiła Tichutina MSF
„Śladami Stanisława Moniuszki w Wilnie”
W ramach Tygodnia Języka Polskiego 15 listopada uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu wyruszyli na wycieczkę edukacyjną „Śladami Stanisława Moniuszki w Wilnie”. Mieliśmy możliwość zwiedzić miejsca, związane z życiem i twórczością wielkiego kompozytora polskiego. Obejrzeliśmy kamienicę Müllerów, zwiedziliśmy Ratusz, skwer przed kościołem św. Katarzyny, gdzie znajduje się pomnik Stanisława Moniuszki oraz byliśmy w kościele św. św. Janów, gdzie kompozytor przez wiele lat pracował jako organista. Przy okazji też pomodliliśmy się w kaplicy św. Stanisława Kostki, patrona naszego gimnazjum, zanosząc mu swoje prośby i dziękczynienia. Po wycieczce uczestniczyliśmy w mszy św. w kościele św. Teresy, ofiarując siebie i swoich bliskich opiece Matki Boskiej Ostrobramskiej. Serdecznie dziękujemy organizatorom wycieczki, a szczególnie pani Annie Jankowskiej, która tym razem wcieliła się w rolę przewodnika i jeszcze bardziej przybliżyła nam nasze kochane Wilno.
Dzień metodyczny dla nauczycieli języka polskiego rejonu wileńskiego
W ramach Tygodnia Języka Polskiego 14 listopada w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki odbył się Dzień Metodyczny dla nauczycieli języka polskiego rejonu wileńskiego. Uroczystość rozpoczęli uczniowie naszego gimnazjum krótkim programem artystycznym. Następnie pani dyrektor, Jolanta Driukienė, powitała wszystkich gości. Na spotkanie z polonistami przybyła językoznawca, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych, pani Barbara Dwilewicz, która przeprowadziła seminarium z zakresu kultury języka polskiego. Zaszczyciła nas swoją obecnością również zastępca kierownika Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz kurator naszego gimnazjum, pani Janina Klimaszewska. Najważniejszymi uczestnikami spotkania byli uczniowie placówek oświatowych rejonu wileńskiego, którzy wykazali się umiejętnością wyrazistego czytania. Komisja, pod przewodnictwem Ireny Karpavičienė, wyłoniła zwycięzców konkursu: I miejsce- Mikołaj Kuzberski (Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu)-naucz. Beata Polakowska II miejsce- Ewelina Grigorowicz (Szkoła Podstawowa im. Czesława Miłosza w Pakienie)- naucz. Alina Savanavičienė III miejsce- Agnieszka Krukowska (Szkoła Podstawowa im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy)- naucz. Justyna Breivė III miejsce- Dorota Chalkovskytė (Gimnazjum w Mickunach)- naucz. Beata Naruniec Wyróżnienia: Milena Wołczok (Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach)- naucz. Łucja Podworska Aneta Baranowska (Szkoła Podstawowa im. Czesława Miłosza w Pakienie)- naucz. Alina Savanavičienė Živilė Sokolovskytė (Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie)- naucz. Irena Karpavičienė Walentyna Rynkiewicz (Gimnazjum w Zujunach)- naucz. Joanna Tylingo Po konkursie młodzież wykazała się zdolnościami plastycznymi, wykonując ilustracje do wylosowanych nowel. Dziękujemy wszystkim przybyłym za treściwie spędzony czas.
Anna Jankowska Anna Bartoszko






















































