Narodowe Święto Niepodległości Polski

11 Listopada w Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości Polski. Z tej okazji gościliśmy kolegów i koleżanek z przedszkola w Anowilu, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.

Podczas występu dzieci nie tylko recytowały wiersze patriotyczne, opowiadające o historii Polski, ale także te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny.

Występ uczniów, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym gimnazjum i mamy nadzieję, że zostanie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

Nauczyciel klas początkowych
Danuta Pimanowa

Comments Off on Narodowe Święto Niepodległości Polski

“Kresy-2019”

Cieszymy się bardzo, że Artur Makarow, uczeń 1 klasy Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu, zajął II miejsce w I grupie wiekowej na centralnych eliminacjach XXVIII Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza ,,Kresy-2019’’, które odbyły się 8 listopada w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Serdecznie gratulujemy laureatowi.

Paskelbta Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl | Comments Off on “Kresy-2019”

Pamięć o poległych rodakach

Pamiętajmy, że zmarli ,,żyją” tak długo, jak długo żywa jest pamięć o nich.
Są w życiu dni radosne i pełne smutku. W te listopadowe dni, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, tęsknimy i odchodzimy. Niestety życie ma swój początek i koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać. Od wielu lat staramy się, aby uczniowie naszego gimnazjum odwiedzali nie tylko groby swoich najbliższych, ale także Miejsca Pamięci związane z burzliwymi dziejami naszej gminy, spisanymi na kartach historii. Te wyjątkowe miejsca stanowią pomost między tym, co było, a jest tu i teraz. W przeddzień Dnia Zadusznego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki wraz z kuratorką p. Anną Jankowską, odwiedzili symboliczny Grob Żołnierzy, którzy zginęli na terytorium gminy Podbrzezie w latach 1919-1921 oraz pomnik upamiętniający mieszkańców gminy zesłanych na Sybir i wywiezionych do kopalń Donbasu. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze, a najważniejszym punktem była modlitwa w intencji zmarłych. W ten sposób oddaliśmy hołd znanym i nieznanym zmarłym.
Sabina Jankowska

Comments Off on Pamięć o poległych rodakach

Spotkanie z absolwentami

,,Każde dziecko powinno czuć, że szkoła pomaga mu stać się lepszym człowiekiem. Bohaterem.”
Philip Zimbardo

25 października w Gimnazjum im. św.Stanisława Kostki w Podbrzeziu absolwenci z różnych lat spotkali się z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. Celem spotkania było umacnianie więzi między uczącą się młodzieżą, a absolwentami. Uczniowie gimnazjum przedstawili krótki filmik o marzeniach swoich kolegów z początkowych klas na temat ,,Kim chcę zostać, gdy dorosnę i dlaczego?” Goście opowiedzieli o zawodach, które zdobyli oraz wiele wspaniałych historii z podróży i życia dorosłego. To na pewno nie był nudny wykład tylko konkretne przykłady z własnego życia nieco starszych kolegów. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, rozmowom nie było końca. Dziękujemy naszym absolwentom za przybycie i mamy nadzieję, że takie spotkania staną się tradycją.
Sabina Jankowska

Comments Off on Spotkanie z absolwentami

Pasowanie na ucznia

Środa 23 października 2019 roku była bardzo ważnym dniem dla maluchów z pierwszej klasy. W tym dniu odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania dzieci z klasy pierwszej na uczniów Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu.
Pierwszacy przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Dzielnie uczyli się tekstów wierszy i piosenek.
W roli prowadzących wystąpili uczniowie czwartej klasy. Powitali zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz rodziców.
Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie, reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Później nastąpiła najważniejsza chwila – pasowanie na uczniów. “Pasuję Cię na ucznia” – mówiła pani dyrektor, dotykając piórem, jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, małe upominki oraz słodką niespodziankę od rodziców.

Comments Off on Pasowanie na ucznia

Kresy 2019

15 października w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki odbył się I etap konkursu recytatorskiego „Kresy- 2019”. Udział wzięli w nim uczniowie klas 5- IVG. Spośród wielu uczestników komisja oceniająca wyróżniła cztery osoby, które będą reprezentować nasze gimnazjum na II (strefowym) etapie w Niemenczynie. A są to: Gabriela Lachowicz, Augustyna Driukaitė, Karina Mieczkowska i Sabina Jankowska. Życzymy powodzenia!

Paskelbta Be kategorijos @pl @pl | Comments Off on Kresy 2019

Dzień Nauczyciela 2019

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania! (B. Conklin)
4 października w Gimnazjum odbyło się święto z okazji dnia nauczyciela. Uczniowie klasy IG już od samego rana przygotowali otwarcie pokoju nauczycielskiego. Po porannej kawie Grono Pedagogiczne miało lekcję przyszykowaną przez klasę IIIG. W czasie zajęć było wiele ciekawych rzeczy. Nasi nauczyciele wspólnie spędzili fajnie czas. Jedna z nauczycielek, zadziwiła wszystkich tym, że przyszła na nietradycyjną lekcję w mundurku szkolnym. Po zajęciach i krótkiej przerwie odbył się koncert przygotowany przez klasę IIG. Przedstawili szkołe w wizji przyszłości bez nauczyciela, tym sposobem wyjaśniając, że bez nich byłoby o wiele trudniej i że nauczyciele tak naprawdę są potrzebni i musimy ich doceniać! Było wiele emocji, pięknych słów, kwiatów i niespodzianek! Łzy toczyły po policzkach i śmiech rozbrzmiewał pośród szkolnych murów. Jednak cieszymy się, że to były łzy radości i szczęścia. Klasa IVG, podobnie jak w ubiegłych latach, opiekowała się uczniami młodszych klas. Mamy nadzieję, że uczniom lekcje się spodobały. Dzień Nauczyciela to wyjątkowe święto, które obchodzimy każdego roku. Uczniowie mają wtedy okazję okazać swoim wychowawcom i pedagogom sympatię i podziękować za trud, jaki wkładają w ich przygotowanie do dorosłego życia. Rola nauczyciela to nie tylko przekazywanie wiedzy, lecz również wychowanie kolejnych pokoleń, rozbudzanie zainteresowań i wspieranie w dążeniu do osiągania sukcesów.
Ewelina Baczul, IIG klasa

Comments Off on Dzień Nauczyciela 2019

Nietradycyjna lekcja w „Dniu Języków Europejskich” „Nowogródek – miasto Adama Mickiewicza”

25 września, w przeddzień „Dnia Języków Europejskich”, uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu przygotowali wystawę prac twórczych ,,Moja mała Ojczyzna’’. Wykonali plakaty, przedstawiające w różnych językach europejskich piękno najbliższych miejscowości, największe zabytki kulturowe i historyczne Podbrzezia i jego okolic. Dziękujemy uczniom za ich trud i kreatywność.

26 września uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami i rodzicami udali się na edukacyjną wycieczkę do Nowogródka, „kraju lat dziecinnych” Adama Mickiewicza. Miasteczko przywitało nas piękną pogodą oraz zachwycającymi widokami pagórków i dolin w jesiennych barwach. Obok „kurhanu nieśmiertelności” podziwialiśmy pozostałości starego zamku nowogródzkiego, którego mury na pewno pamiętają małego Adasia. Idąc do domu- muzeum Adama Mickiewicza, mieliśmy okazję zrobić wspólne zdjęcie przy pomniku wieszcza. W muzeum dzięki wspaniałym przewodnikom mogliśmy lepiej poznać życie twórcy „Pana Tadeusza” oraz dowiedzieć się nowych rzeczy o jego twórczości, wysłuchać recytacji fragmentów poezji w języku polskim, białoruskim oraz rosyjskim i zanurzyć się w atmosferę epoki romantyzmu. Przy okazji zwiedziliśmy piękne miasteczko, Lida, które jest rówieśniczką naszej stolicy. Zamek lidzki założył książę Gedymin w 1323 roku. Poznaliśmy historię miasteczka i zobaczyliśmy jego codzienność. Po wielu przeżyciach i odkryciach, zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń powróciliśmy do domu.
Dziękujemy wszystkim organizatorom za wspaniałą nietradycyjną lekcję, która zostanie na długo w naszej pamięci.

Sabina Jankowska, uczennica klasy IIIG

Comments Off on Nietradycyjna lekcja w „Dniu Języków Europejskich” „Nowogródek – miasto Adama Mickiewicza”

Dzień sybiraka

Od 2013 r. 17 września obchodzony jest Dzień Sybiraka. W tym dniu oddajemy hołd wszystkim zesłańcom: tym, którzy zginęli, tym, którzy wrócili do Ojczyzny, tym, którzy wyemigrowali do innych części świata, jak i tym, którzy pozostali w miejscu zesłania. Z tej okazji uczniowie starszych klas Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu spotkali się z panią Janiną Starowieyską z Olsztyna, której rodzice z Gminy podbrzeskiej zostali wywiezieni na Syberię, tam też pani Janina się urodziła. Była to żywa lekcja historii, podczas której córka Sybiraków podzieliła się historią swojej rodziny oraz wspomniała o tragicznych wydarzeniach 17 września 1939 r. – inwazji armii czerwonej na ziemie polskie. Przed rokiem na cmentarzu w Podbrzeziu był ustanowiony krzyż upamiętniający wszystkich zesłańców parafii podbrzeskiej, przy którym uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami, dyrekcją oraz panią Janiną Starowieyską oddali hołd wszystkim zesłańcom, składając kwiaty i zapalając znicze. Serdecznie dziękujemy naszej rodaczce za wzruszające wspomnienia i uwrażliwienie naszej młodzieży na wydarzenia tamtych czasów.
Dyrektor gimnazjum

Comments Off on Dzień sybiraka

Wakacje już za nami, zostały po nich tylko ciepłe wspomnienia w pamięci i na zdjęciach. Niełatwo jest znów powrócić do wczesnych pobudek, codziennych lekcji i obowiązków, lecz po dwóch miesiącach odpoczynku nasze główki potrzebują nowej wiedzy i nowych doświadczeń.

Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w szkole, osiągnięcia jak najlepszych wyników w nauce i uśmiechu – bo z uśmiechem będzie Wam łatwiej.
Mamy też specjalne życzenia dla nauczycieli – życzymy dużo cierpliwości i wytrwałości w nowym roku szkolnym, uczenia nie tylko swojego przedmiotu, ale także pokazywania wychowankom przykładów jak kochać świat i bliźniego obok na samych, a także dostrzegać problemy otaczającego nas świata.

   

Publikavimo data | Comments Off on Pierwszy dzwonek