Świat jest wspaniałą książką,
Z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu,
Przeczytali tylko jedną stronę

Podróże wywierają ogromny wpływ na oddziaływanie wychowawcze dzieci i młodzieży. Poprzez wycieczki edukacyjne dzieci o młodzieży kształtują w sobie pozytywne postawy. Każdy wspólny wyjazd wywiera ogromny wpływ na społeczno-moralne wychowanie, przezwycięża brak wrażliwości na piękno przyrody i sztuki. Wzbudza potrzebę dbałości o sprawność fizyczną i psychiczną.

13 czerwca bieżącego roku grupa młodzieży z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki wraz z nauczycielkami wyruszyła na wycieczkę edukacyjną do Polski.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy wczesnym rankiem, by po południu powitać miasto Sulejówek.

Przybyliśmy do miasta, które ma powiązanie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim na zaproszenie burmistrza p. Arkadiusza Śliwy, aby uczcić setną rocznicę przekazania Józefowi Piłsudskiemu przez Komitet Żołnierza Polskiego willi Milusin w Sulejówku.

Podczas uroczystości po przemówieniach okolicznościowych i wręczeniu tytułu honorowego ,,Zasłużony dla Miasta Sulejówek”, obejrzeliśmy muzyczne widowisko, przygotowane przez mieszkańców Sulejówka – spektakl pt. ,,Czekając na Marszałka”.

14 czerwca był dniem pełnym wrażeń i podekscytowania, ponieważ odwiedziliśmy nowych przyjaciół ze Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – Miłośnie, gdzie odbył się IX Turniej Pierwszej Pomocy o Puchar Burmistrza Miasta Sulejówek. Zawodnicy musieli zmierzyć się z testem wiedzy teoretycznej oraz trzema sunkami – pozoracjami.

Jedna z drużyn z naszego gimnazjum zajęła I miejsce i zdobyła puchar. Za pomoc w przygotowaniu zawodników ogromne podziękowania kierujemy do prezesa Fundacji ,,Na Obcej Ziemi”, p. Piotra Poźlewicza.

Po zawodach i sytym obiedzie mieliśmy chwilę wytchnienia i czas, aby przygotować się do występu, który był uświetnieniem przepięknej uroczystości ,,Złote gody”, która miała miejsce w Szkole Podstawowej nr. 3. Jubilaci, 5 par małżeńskich, z rąk burmistrza p. Arkadiusza Śliwy odebrali prezydenckie medale za długoletnie pożycie małżeńskie, a nasza młodzież w prezencie zaśpiewała wiązankę najpiękniejszych piosenek wileńskich.

Wieczorem odbył się jeszcze jeden koncert dla przedstawicieli Rady Miasta, nauczycieli, rodziców oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr.3 im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, na którym obecna była również delegacja z Podbrzezia na czele ze starostą gminy p. Agata Puncevičienė.

Po koncercie młodzi artyści usłyszeli wiele pięknych słów i podziękowań za swój występ oraz zostali obdarowani słodkimi prezentami, a na zakończenie wieczoru młodzież została zaproszona na kolację do pizzerii.

15 czerwca czkały na nas nowe wrażenia i przygody. Po smacznym śniadaniu u Ojców Marianów, pojechaliśmy do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jest to bardzo interesujące multimedialne muzeum ze wspaniałą wystawą stałą. Podczas zwiedzania mogliśmy w bardzo ciekawy i chronologiczny sposób poznać historię Józefa Piłsudskiego, który pokazany jest z wielu perspektyw, a obraz jest pełny.

Uczniowie byli zachwyceni i stwierdzili, że takich muzeów powinno być jak najwięcej.

Dzień był słoneczny i ciepły, więc po obiedzie udaliśmy się do Warszawy na spacer po Łazienkach Królewskich. Uczestnicy wyjazdu zachwycali się florą i fauną parku, a największe wrażenie na wszystkich zrobił Teatr na Wyspie.

16 czerwca zadowoleni, trochę zmęczeni, ale bogatsi w nowe przeżycia, wróciliśmy do Podbrzezia.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak wspaniałego wyjazdu: Ambasadzie RP w Wilnie, Samorządowi Rejonu Wileńskiego, burmistrzowi miasta Sulejówek p. Arkadiuszowi Śliwie, dyrektor Szkoły Podstawowej nr.3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku p. Elżbiecie Kałużyńskiej, prezesowi Fundacji ,,Na Obcej Ziemi” p. Piotrowi Poźlewiczowi, p. Aleksandrze Poźlewicz, p. Jolancie Driukienė, dyrektor Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu.

Irena Iljina

Anna Jankowska

Paskelbta Bez kategorii | Comments Off on Uczniowie z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w gościnie u przyjaciół z Sulejówka