Wycieczka śladami św. Stanisława Kostki

„Życiem swym przetarł do nieba szlak,
Żebyśmy mogli za nim iść”
Pieśń o św. Stanisławie Kostce

W dniach 21-22 lutego 2024 roku społeczność gimnazjum udała się na wycieczkę do Przasnysza i Rostkowa – miejsc związanych z naszym patronem św. Stanisławem Kostką. Wyjazd zorganizowała dyrektor gimnazjum p. Jolanta Driukienė wraz z uroczą przewodniczką, byłą uczennicą naszej szkoły p. Lusią Łapszewicz.

Św. Stanisław Kostka był pierwszym błogosławionym jezuitą w historii Kościoła wyniesionym na ołtarze w 1606r. Jest patronem między innymi dzieci i młodzieży, od 1674 szczególnym patronem Polski i Litwy a od okresu międzywojennego patronem szkoły w Podbrzeziu na Litwie.

Pierwszy przystanek naszego wyjazdu mieliśmy w Przasnyszy, zwiedziliśmy Muzeum Historyczne, poznając historię tego uroczego miasta i legendę o jego powstaniu. Później udaliśmy się do Klasztoru Mniszek Klarysek Kapucynek, gdzie nasz wspaniały przewodnik p. Przemysław w bardzo interesujący sposób opowiedział o życiu sióstr oraz przedstawił historię najbardziej znanej postaci wśród „Mateczek” przasnyskich, Mieczysławy Kowalskiej bł. Marii Teresy od Dzieciątka Jezus. Po krótkiej modlitwie udaliśmy się do Sanktuarium M.B. Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, aby dowiedzieć się o życiu Ojców Pasjonistów.

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wyjazdu była wizyta naszej grupy w Kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP, który jest najstarszą świątynią w mieście. To w niej ochrzczono Stanisława Kostkę i tu są pochowani jego rodzice oraz bracia.

Po aktywnie spędzonym dniu udaliśmy się na smakowitą obiadokolację i odpoczynek do Zajazdu Sebory.

Kolejny dzień naszego zwiedzania spędziliśmy w Rostkowie, Dawnej siedzibie rodu Kostków, w miejscu urodzenia św. Stanisława w 1550 r., Którego ojcem był Jan Kostka, kasztelan zakroczymski, a matką Małgorzata z Kryskich. W Sanktuarium pw. św. Stanisława Kostki spotkał nas ks.kan.mg. Adam Chmielewski, który w przepiękny i zrozumiały sposób opowiedział historię życia naszego patrona, wskazał na czym polegała droga do świętości naszego patrona. Mamy nadzieję, że pomoże to nam i naszym uczniom w odkłamywaniu wizerunku świętego, który wydaje się nam niedoścignionym wzorem, niemożliwym do naśladowania. Po wysłuchaniu opowiadania księdza Adama, wspólnie odmówiliśmy Litanię do św. Stanisława Kostki i po błogosławieństwie udaliśmy się w drogę powrotną do Podbrzezia.

W imieniu całej społeczności serdecznie dziękuję wszystkim, kto przyczynił się do tak wspaniałego i treściwego wyjazdu, którego celem było poznanie życia naszego patrona.

Anna Jankowska, katechetka

Paskelbta Bez kategorii | Comments Off on Wycieczka śladami św. Stanisława Kostki