Zapalanie choinki w Podbrzeziu

“Bardzo jasno świeć choinko
małym córkom, małym synkom
dużym tatom, mamom bliskim
świeć choinko wszystkim
wszystkim.”

Każdy z nas uwielbia Święta Bożego Narodzenia.
Od najmłodszych lat uwielbiamy ubieranie choinki, bo po Wigilii czekamy na przyjście Świętego Mikołaja, który i dorosłych i dzieci obdarza prezentami a potem następuje czas na długie rodzinne rozmowy i śpiewanie pięknych kolęd.

13 grudnia Starostwo Gminy Podbrzezie, Wspólnota Lokalna Podbrzezie – Glinciszki oraz uczniowie Gimnazjum im. św. St. Kostki organizowali święto dla dzieci.

Na placyku przed starostwem zostały zapalone lampki na choince, dzieciaki z krasnalami pięknie się bawiły, a szczodry Święty Mikołaj wszystkich obdarzył słodyczami.

Mamy nadzieję, że ten mały prezent, który przyszykowaliśmy najmłodszym mieszkańcom naszej Gminy umili oczekiwania na Święta i uwrażliwi na piękno wigilijnego wieczoru, świątecznej choinki i śnieżnej Pani Zimy.

Paskelbta Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl, Be kategorijos @pl @pl | Comments Off on Zapalanie choinki w Podbrzeziu

Akcja “Podaruj książkę bibliotece”

Comments Off on Akcja “Podaruj książkę bibliotece”

Święto Patrona

W dniu 30 listopada w gimnazjum im. św Stanisława Kostki obchodziliśmy Święto Patrona. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą świętą, którą celebrował ks. Józef Makuć. Dziękujemy księdzu za treściwe i pouczające kazanie. Po modlitwie udaliśmy się do auli gdzie obejrzeliśmy piękne przedstawienie o życiu naszego Patrona. Aktorzy w bardzo oryginalny sposób przedstawili drogę powołania świętego Stanisława Kostki. Rok 2018 jest szczególnym rokiem dla społeczności naszego gimnazjum ponieważ 15 sierpnia minęła 450 rocznica śmierci naszego Patrona. Cieszymy się, że te wyjątkowe święto mogliśmy świętować wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Polski. Na uroczystość przybyła dyrektor szkoły podstawowej Nr.3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pani Elżbieta Kałużyńska z delegacją nauczycieli oraz prezes Fundacji “Na Obcej Ziemi”, pan Piotr Poźlewicz a także nasza ukochana pani Ola ( Aleksandra Poźlewicz) – nauczycielka SP Nr.3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wielki przyjaciel naszego gimnazjum. Po zakończeniu przedstawienia dyrektor gimnazjum Jolanta Driukienė podziękowała aktorom za wspaniały występ oraz gościom za przybycie. Goście złożyli na ręce pani dyrektor życzenia z okazji święta a prezes Fundacji “Na Obcej Ziemi” przekazał słodycze, które były zebrane podczas akcji “Paczka od Świętego Mikołaja”. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za przekazane słodycze, wyrazy podziękowania składamy również rodzicom, którzy przybyli na nasze święto oraz paniom Annie Bartoszko, Irenie Iljinoj, Wiolecie Paszkowskiej, Annie Jankowskiej a także wszystkim kto przyczynił się do zorganizowania uroczystości.

Uczennica II klasy: Sabina Jankowska
Fot. Karina Mieczkowska

 

Comments Off on Święto Patrona

Projekt “Tożsamość/Lokalność/Polskość”

19 listopada w gimnazjum im. św. St. Kostki w Podbrzeziu odbyły się warsztaty uczniom klas 6-8 z Panią Iloną Lewandowską, dziennikarką “Kuriera Wileńskiego”.
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie organizowanym przez Stowarzyszenie Traugutt.org pod tytułem “Tożsamość/Lokalność/Polskość”. Podczas warsztatów Pani Ilona zapoznała uczniów z pracą dziennikarza, portalami polskimi na Litwie. Oprócz teorii uczniowie mieli do zrealizowania dwa zadania: przygotować fotoreportaż o szkole w postaci zdjęć lub krótkiego filmiku i przeprowadzić wywiad z nauczycielką historii, Panią Redą Kazimierewicz. Wszyscy uczestnicy projektu wykazali się świetnie i udowodnili, że potrafią sprostać zadaniom. Z niecierpliwością już czekamy na kolejne warsztaty, tym razem w Gdańsku.

Odpowiedzialna za projekt, nauczycielka historii, Reda Kazimierewicz

 

Comments Off on Projekt “Tożsamość/Lokalność/Polskość”

Tydzień Języka Polskiego w Gimnazjum

W dniach 11- 16 listopada w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu przebiegał Tydzień Języka Polskiego. W ramach tego tygodnia grupa naszych uczniów wraz z przedstawicielami ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wzięła udział w międzynarodowym projekcie „Świętujemy Niepodległą”. Dzięki temu projektowi nasza młodzież brała udział w wielu uroczystościach, poświęconych obchodom 100-lecia Niepodległości Polski, dała wywiad do radia RMF FM, miała możliwość uczestniczyć w programie telewizyjnym „Pytanie na śniadanie”.

We wtorek, 13 listopada, w naszym gimnazjum w ramach Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbył się strefowy konkurs wyrazistego czytania, w którym udział wzięli uczniowie z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach, Szkoły Podstawowej w Jęczmieniszkach i Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu. Mistrzem wyrazistego czytania został Ernestas Gulbickis, uczeń IIIG klasy Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Honorowe II miejsce podzieliły Karolina Puncewicz(Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu) i Emilia Szymak (Szkoła Podstawowa w Jęczmieniszkach).

We środę już od rana uczniowie sprawdzali swoje umiejętności i wiadomości z języka polskiego. Uczniowie klas 5- 7 uczestniczyli w konkursie ortograficznym „Mistrz ortografii”, starszacy zaś pisali miniolimpiadę i olimpiadę z języka polskiego i literatury. Później odbyła się uroczysta Akademia z okazji 100- lecia Niepodległości Polski, w czasie której można było nie tylko obejrzeć wspaniały program artystyczny, przyszykowany przez uczniów klas początkowych, ale też wysłuchać piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu gimnazjalnego chóru łączonego „Iskierki”. Odbyło się też spotkanie z panem Zbigniewem Brzezińskim, wokalistą, tancerzem i fotografikiem, pochodzącym z Łomży, który zaprezentował kilka pieśni żołnierskich.

We czwartek uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w rejonowym konkursie „Kilka pytań o Święto Niepodległości. Sprawdź, na ile wiesz!”, który odbył się w Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie. Bardzo miło, że jedna z naszych uczennic, Augustyna Driukaitė, weszła w dziesiątkę najlepszych i została laureatką tego konkursu. W tym też dniu nauczyciele języka polskiego wysłuchali wykład historyka literatury, krytyka, eseisty i tłumacza, Waldemara Smaszcza.

Na zakończenie Tygodnia Języka Polskiego uczniowie 5 klasy mieli lekcję żywej historii. Zwiedzili Zułów, Powiewiórkę, Pikieliszki… Mieli wspaniałą wycieczkę edukacyjną „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Tydzień Języka Polskiego dobiegł końca. Nie żegnamy się jednak ze słowem polskim, gdyż posługujemy się nim na co dzień. Wiedza zaś zdobyta dotychczas potrzebna nam jest nie tylko w czasie uroczystości czy konkursów, lecz każdy dzień na każdej lekcji, w domu i w szkole, o każdej porze, nie zależnie od humoru czy pogody.

Anna Bartoszko

 

  

Comments Off on Tydzień Języka Polskiego w Gimnazjum

Obchody 100-lecia Niepodległości Polski

W dniach 8-12 listopada b.r. uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu na zaproszenie burmistrza miasta Sulejówek Arkadiusza Śliwy gościli w pięknym miasteczku marszałka Józefa Piłsudskiego.

W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski brali udział w wielu pięknych uroczystościach.

9 listopada o 11.11 wszystkie szkoły w Polsce śpiewały „Mazurek” Dąbrowskiego, cieszyliśmy się, że tak piękne chwile przeżyliśmy razem z uczniami Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.  Tu też obejrzeliśmy „Lekcję historii” w wykonaniu uczniów zaprzyjaźnionej szkoły. Nasi uczniowie też mieli możliwość popisać się pięknym śpiewem, recytacją oraz zaprezentować pantomimę o Polsce Niepodległej.

Życzliwie nas też witali mieszkańcy Sulejówka podczas koncertu pieśni patriotycznej (w wykonaniu chóru naszego gimnazjum).

10 listopada braliśmy udział w uroczystości zawieszenia wiechy w muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego.

11 listopada – najważniejszy dzień dla każdego Polaka. Niezapomniane chwile przeżyliśmy w TVP podczas programu „Pytanie na śniadanie”. Dzięki Prezesowi Stowarzyszenia „Na Obcej Ziemi” Piotrowi Poźlewiczowi chór naszego gimnazjum pod kierownictwem pani Ireny Iljinoj upiększył ten program pieśnią „Miejcie nadzieję”, a razem z chórem Agaty Steczkowskiej oraz innymi uczestnikami programu zaśpiewaliśmy Hymn Polski.

Podczas pobytu w Sulejówku przeżyliśmy jeszcze wiele „historycznych” dla nas chwil – wizytę w urzędzie miasta, wywiad dla radia RMF FM, składanie wieńców przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody 100-lecia Niepodległości Polski były dla nas szczególnym i niezapomnianym wydarzeniem dzięki wielu ludziom, a mianowicie burmistrza miasta Sulejówek Arkadiusza Śliwy, pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Elżbiety Kałużyńskiej oraz ludzi o otwartym dla nas sercu pani Aleksandry Poźlewicz oraz prezesa stowarzyszenia “Na Obcej Ziemi” Piotra Poźlewicza.

 

Comments Off on Obchody 100-lecia Niepodległości Polski

Konkurs plastyczny “Kocham Cię, Polsko”.

Dzieci z grupy przygotowawczej Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu w konkursie plastycznym pt. ,,Kocham Cię, Polsko”.

Prace Marka Macewicza, Elety Jeleńskiej i Adriany Masiulytė zostały najlepiej ocenione przez komisję w gimnazjum i przesłane na konkurs rejonowy do Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole.

Rysunek Marka Macewicza został wyróżniony wśród innych prac. Autor otrzymał podziękowanie i słodki upominek. Dziewczynki wraz z panią otrzymały podziękowania.

Comments Off on Konkurs plastyczny “Kocham Cię, Polsko”.

Dzień Niepodległości Polski wyjątkowie

6 listopada uczniowie klas 5 i 6 mieli piękną okazję upamiętnić Dzień Niepodległości Polski w bardzo wyjątkowy sposób. Gościliśmy panie z biblioteki z Podbrzezia, które przyszykowały integracyjne zajęcia. Wspólnie stworzyliśmy drzewo w kolorach polskiej flagi i częstowaliśmy się niezwykłym tortem. Na kawałkach tortu były polskie wiersze, teksty pieśni oraz pewne pytania na temat Polski. Panie upiekły wafelki, które uczniowie upiększali kolorowym lukrem. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Polski i częstowaliśmy się kolorowymi słodyczami. Dziękujemy paniom za współpracę.

Paskelbta Be kategorijos @pl @pl | Comments Off on Dzień Niepodległości Polski wyjątkowie

Dzukia – kraj wspomnień historycznych

30 października, z rana, nauczyciele Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu wyruszyli w podróż kwalifikacyjno-edukacyjną po Dzukii „Zintegrowane nauczanie poprzez nietradycyjne środowiska edukacyjne – to droga do udanej nauki”.

Na początku naszej podróży odwiedziliśmy „Republikę Perłoja”, gdzie jak mówią staruszkowie, niegdyś było duże miasto, które rozciągało się od Mereczu (lit. Merkinė) do Oran (lit. Varėna). Następnie zwiedziliśmy Druskieniki – jedno z najpiękniejszych miejscowości uzdrowiskowych Litwy. Byliśmy w parku „Grūto”, który przeniósł nas w niedaleką przeszłość. Mile zaskoczył nas kościół św. Trójcy w Liszkiawie, który słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej. No i na zakończenie wszyscy weszliśmy na górę zamkową w Mereczu, z której mogliśmy podziwiać piękny widok dzukijskiej przyrody.

Całej naszej podróży towarzyszyła pani pilot, która w swoisty i bardzo ciekawy sposób przekazywała wiedzę o kulturze, historii, przyrodzie oraz geografii tego terenu.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniały nastrój oraz cudowną atmosferę podczas podróży.

Wioleta Brodowska

Comments Off on Dzukia – kraj wspomnień historycznych

Uczniowie Gimnazjum na Mazurach

W dniach 19-21 października uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu zwiedzali Mazury. Uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki zostali laureatami konkursu „Znasz li ten kraj” zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” koło w Węgorzewie i otrzymali nagrodę zbiorową – dwudniowy pobyt w Radziejówce. W tym konkursie udział brało wiele osób, jednak na wycieczkę pojechali ci, którzy mieli najwyższe oceny w roku szkolnym 2017-2018 i weszli do piętnastki najlepszych uczniów 2018 r.

W ciągu dwóch dni poznaliśmy Mazury, a w towarzystwie przedstawicieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Węgorzewie zwiedziliśmy Mamerki, gdzie obejrzeliśmy podziemny tunel, Stalingrad Muzeum, a z wieży widokowej piękne jeziora. Nie mniejsze wrażenie sprawiła Bursztynowa Komnata. Świątynię w św. Lipce z przecudownymi organami podziwialiśmy podczas koncertu muzyki organowej.

Następnym ciekawym obiektem było Lotnisko Wilamowo, gdzie mieliśmy zajęcie edukacyjne ze wspaniałymi pilotami. Podziwialiśmy też przepiękne bąbki choinkowe w „Konsulacie Świętego Mikołaja”, gdzie też mieliśmy lekcję dekorowania ozdób bożonarodzeniowych. Interesującą lekcję historii wysłuchaliśmy w Głównej Kwaterze Hitlera, gdzie dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek dotyczących II wojny światowej, a także o życiu prywatnym Hitlera. Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc była „Mazurolandia”, gdzie wiele wrażeń sprawiły makiety słynnych zamków polskich. W Węgorzewie zwiedziliśmy także Muzeum Tradycji Kolejowej, gdzie poznaliśmy historię stacji kolejowej tego miasta. Nasi uczniowie uwielbiają zwierzęta, toteż wiele radości sprawił pobyt w „Republice Ściborskiej”, gdzie znajduje się Muzeum Indiańskie i Eskimoskie oraz największa w regionie hodowla psów zaprzęgowych.

Za miłą, domową atmosferę dziękujemy Elżbiecie Radziejewskiej, gospodyni siedliska agroturystycznego „Radziejówka” w Węgielsztynie.

Za wspaniałe wrażenia jesteśmy wdzięczni Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” koło w Węgorzewie na czele z Wiesławem Pietrzakiem.

Jolanta Driukienė,
dyrektor  gimnazjum

Comments Off on Uczniowie Gimnazjum na Mazurach